Matura - jak się do niej odpowiednio przygotować?

MaturaMatura jest jednym z najważniejszych egzaminów. Dlatego należy do niej się odpowiednio przygotować. Jednak wiele osób nie wie jak się do tego zabrać. Co należy więc zrobić by jak najefektywniej wykorzystać kilka ostatnich miesięcy przed maturą?

Przygotowania nie powinny ograniczać się do ciągłego powtarzania informacji. Nie można też zbytnio się stresować, ponieważ najgorsze co można zrobić to bać się matury. Zamiast panikować lepiej po prostu opracować dobry plan. Dzięki temu nauka będzie bardziej efektywna i co ważne mniej męcząca.

Systematycznie zamiast intensywnie

Dużo osób nadal preferuje tradycyjny model nauki, czyli siedzenie nad podręcznikami od rana do wieczora czasami nawet w nocy. Jest to bardzo męczące, lecz mało efektywne. Osoby uczące się w ten sposób mimo dużego wysiłku nie uzyskują oczekiwanych rezultatów. Dzieje się tak, ponieważ przemęczony organizm działa mniej efektywniej. Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej ilości odpoczynku oraz snu. Przemęczony organizm działa wolniej, mózg trudniej przyswaja nowe informacje i pojawiają się kłopoty z koncentracją.

Wspomaganie się kawą lub innymi używkami pomaga tylko na chwilę. Dużo skuteczniejszą metodą jest rozłożenie materiału do nauki na dłuższy okres czasu. Poważnym lecz powszechnym błędem jest odkładanie nauki na ostatnią chwilę. Dlatego przygotowując się do matury lub innego egzaminu naukę należy dużo wcześniej zaplanować.

Naukę trzeba zaplanować

Bardzo ważne jest by w planie było jasno określone, kiedy i czego się uczymy. Duże partie materiału należy podzielić na mniejsze części. Ostatnie dni przed egzaminem powinny być zarezerwowane na powtarzanie najbardziej istotnych informacji.

Nie przez przypadek lekcje w szkołach trwają 45 minut. Jest to maksymalny czas, podczas którego większość osób jest się w stanie skoncentrować na tym co mówi nauczyciel. Ta zasada dotyczy również nauki w domu. Nie można zbyt długo siedzieć nad książkami. Należy robić przerwy. W przeciwnym wypadku mózg przestaje przyswajać nowe informacje.

Narzędzia do nauki

Ważne są również materiały, z których się korzysta w czasie nauki. Jak się okazuje dużo łatwiej przyswaja się wiedzę przekazywaną za pomocą nowoczesnych form przekazu. Tradycyjne książki nadal oczywiście są podstawowym źródłem informacji. Jednak warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Dobrym przykładem jest na przykład New Matura Solutions seria podręczników do języka angielskiego. Jest to nowoczesny kurs wykorzystujący materiały cyfrowe oraz aplikacje mobilne. Należy pamiętać, że naukę bardzo ułatwiają dobre narzędzia.
Zobacz podobne:
Siła pracy zespołowej - o pożytkach z team buildingu

Praca zespołowaWiększość więzi międzyludzkich powstaje w sposób naturalny - nawiązują oni ze sobą kontakt, decydując, czy charakter ich relacji będzie miał

Jak zapłacić zdalnie za rachunki?

Opłacanie rachunkówPłacenie rachunków wcale nie musi być trudne. Jeżeli chcesz zapłacić szybko, wygodnie i bezpiecznie, nie musisz wcale wybierać się n

Lepsza praktyka czy teoria? Czyli słów kilka o nauce języków obcych?

Kurs języków obcychTo, w jaki sposób nauczyć się języka obcego szybko i skutecznie, spędza sen z powiek nauczycielom i lektorom, a także dy

Ubezpieczenie na życie - czy osiągnięcie pełnoletności to dobry moment, by pomyśleć o tym rodzaju zabezpieczenia w przyszłości?

Ubezpieczenie na życieUkończenie 18. roku życia to czas poważnych decyzji, również finansowych. Podpowiadamy, dlaczego warto pomyśleć o zabez