Samodyscyplina i jej wpływ na osiągnięcie sukcesu

SamodyscyplinaSamodyscyplina ma ważny wpływ na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie. Wprowadzenie samodyscypliny we własne życie to klucz do osiągania nieprzeciętnych efektów.

Jest to konieczny do wprowadzenia nawyk, niezbędny do realizacji zamierzonych celów i każdy cel, jaki sobie ustalisz, będzie wymagał od Ciebie samodyscypliny.

Nie ma, jak się mawia, przebacz w tym wypadku. Albo w jedną stronę, albo w drugą. W górę bądź w dół. Samodyscyplina jest kluczem do sukcesu i trzeba to po prostu zrozumieć. I tak jest w istocie. Stanie się tak, kiedy uporządkujesz własne działania i sprawisz, że będą one systematyczne i gdzie krok po kroku będziesz realizował własny cel.

Jak zatem wprowadzić dyscyplinę do własnego życia?

Można powiedzieć, że to nic trudnego i tak w istocie jest, niemniej ludzie ze swoim talentem do komplikowania wszystkiego, narzekania i utrudniania czynią to czymś wyjątkowo ciężkim do wdrożenia. Sprawa wygląda w ten sposób, że jeśli obierasz sobie jakiś cel do osiągnięcia, pociąga to w naturalny sposób pewne rzeczy, które masz do zrobienia, żeby go osiągnąć. To tak jakbyś stał na początkowej stacji i chciał dojechać do końcowej. Po drodze będziesz mijał stacje pomiędzy nimi i te można nazwać etapami. Masz cel i po prostu widzisz, co trzeba zrobić. Nastąpić zatem musi na podjęcie działania i wykonywanie czynności, które przybliżą Cię do niego. Do tego niezbędne jest wprowadzenie czegoś, co nazywa się samodyscypliną oczywiście. Krótko mówiąc, jest to ustalenie priorytetów. Zrobienie listy rzeczy ważnych do zrobienia i zbędnych. Ważne, to oczywiście takie, których realizacja będzie Cię przybliżać do upragnionego rezultatu. Zbędne to takie, które nie mają wpływu na jego realizację bądź nawet oddalają od niego. I tutaj musisz dokonać wyboru. Często trzeba zrezygnować z pewnych przyjemności i wygód, z tym że zadaj sobie pytanie i pomyśl: jak będę się czuł, kiedy osiągnę cel i jak będę się czuł, kiedy go nie osiągnę?

Uwierz, że jeśli Twój cel jest na tyle silny i wartościowy, to chęć osiągnięcia go przeważy nad drobnymi przyjemnościami, których robienie kusi Cię cały dzień i chce odciągnąć od jego realizacji. Kiedy masz już ustalony plan działania, ważna jest również analiza własnych postępów. To bardzo ważne, żeby sprawdzać, co działa w Twoim przypadku a co nie. Jeśli jakieś działania nie przynoszą rezultatów, nie łam się, tylko po prostu zmień je. Znajdź inne rozwiązanie. Pamiętaj, celu nie zmieniasz, jedynie metody i sposoby jego osiągnięcia.

Ważną rzeczą jest również to, kogo masz za "doradców". Nie słuchaj i nie przyjmuj porad od ludzi, którzy nic nie osiągnęli i siedzą z tyłkiem cały dzień oraz lamentują. Otaczaj się takimi, którzy Cię dopingują, motywują i kibicują. Także jak widzisz, to w zasadzie nic trudnego. Trzeba zmienić tylko nieco punkt widzenia na temat samodyscypliny. Zamiast kojarzyć ją z czymś złym, wymuszaniem czegoś na siłę na sobie - co w istocie ma miejsce w przekonaniach wielu osób, dla których słowo dyscyplina kojarzy się z karą - Ty zamień ją w kompana, wiernego towarzysza, który jest z Tobą i pomaga w realizowaniu celu. Pamiętaj, że samodyscyplina to Twój przyjaciel.

Tylko regularne, systematyczne działania sprawią, że osiągniesz to, co chcesz osiągnąć. Samodyscyplina to nawyk, więc wyrób go w sobie, a wyrobisz go sobie tylko w jeden prosty sposób: wprowadzając go w życie. Wymagaj od siebie więcej. Dzięki temu będziesz poszerzać własne możliwości i kompetencje. Kiedy osiągniesz pewien pułap, rozpocznij natychmiast osiąganie kolejnego. Stały rozwój sprawi, że nigdy nie będziesz stał w miejscu, a to z kolei będzie miało przełożenie na Twoje efekty i wyniki.

Komentarze